11 08 2012

G Dragon (G-드래곤) Kwon Ji Yong (권지용)

G-Dragon


Gerçek adı: Kwon Ji Yong (권지용)
Sahne adı: G-Dragon (G-드래곤)
Doğum tarihi: 18 Ağustos 1988
Gruptaki pozisyonu: Lider, Ana rapçi, Besteci, Grubun yüzü, Şarkı yazarı
Boyu: 177 cm
Kilosu: 58 kg
Kan Grubu: A
Okulu: Seoul Korean Traditional Arts Middle & High School
Hobileri: Resim çizmek ve müzik dinlemek
Diller: Korece, Çince, İngilizce
İlgi alanları: Moda, yemek yapmak, donut, köpek, kitap(şiir,manga,magazin), arabalar, çizgi film izlemek ve KENDİSİ
Dini: Hristiyan
Aile üyeleri: Annesi, babası, ablası


G-Dragon Kimdir?

Gerçek adı Kwon JiYoung'tır. Sahne adı G Dragon olan şarkıcı aynı zamanda söz yazarı, besteci ve modeldir. 6 yıl YG Entertainment şirketinde eğitim gördükten sonra Bigbang grubunun lideri ve iki rapçisinden biri olarak çıkış yaptı. Bigbang'in Lies, Last Farewell ve Haru Haru gibi hit şarkılarının çoğunu o yazdı. 

2009'da ilk solo albümü Heartbreaker'ı çıkardı ardından Heartbreaker yılın Single'ı seçildi. Ayrıca albüm o sene 200.000 kopya satarak en başarılı albümlerden biri oldu daha sonra Mnet Asya muzik ödüllerinde yılın albümü ödülünü aldı. Bu başarılarından sonra Heartbreaker eser hırsızlığı suçlamalarına maruz kaldı.

2010'da G Dragon ve grup arkadaşı T.O.P, GD&TOP albümünü çıkardılar. Albümün içindeki üç şarkı High High, Oh Yeah ve Knock Out Gaon listelerinde hep en üst sırada yer aldı.

G Dragon'un etkisi sadece müzik sektörüyle sınırlı kalmamıştır. G Dragon imajı ve giyim stilleriyle bir çok ödül kazanmıştır.


Önceki Hayatı ve Çıkışı (1992-2009)

Seul'de doğdu ve kariyerine 8 yaşında Little Roora grubunun bir parçası olarak başladı. Christmas albümünü çıkardıktan sonra şirketleri sözleşmelerini iptal etti. G Dragon bu durum karşısında şoka uğradı. Annesine bir daha şarkıcı olmayacağına dair söz vermesine rağmen ailesiyle yaptığı kayak gezisinde SM Entertainment tarafından keşfedildi. SM şirketinde 5 sene boyunca dans üzerinde çalıştı çünkü ne yapmak istediğini bilmiyordu. SM Entertainment'dan ayrıldıktan sonra bir arkadaşı sayesinde Amerikan grubu Wu-Tang Clan ile tanıştı. Böylece rape merak saldı ve 12 yaşında ders almaya başladı. 2001'de People Crew grubuyla birlikte Flex albümünü çıkardı. Şarkı için kendi sözlerini yazdı ilk defa, fakat ingilizcesi biraz zayıfı. Sözlerin arkasında yatan hikaye ise "Gencim, yine de en iyisiyim." idi. 

G Dragon 14 yaşına geldiğinde YG Entertainment'ın Jinusean grubundan Sean'ın ilgisini çekti ve Sean YG Entertainment'ın CEO'su Yang Hyun Suk'a G Dragon'u önerdi. Şirketle anlaşma imzaladıktan sonra G Dragon bir sene boyunca stüdyodaki diğer şarkıcılar için dans çalısmaları sırasında su taşıdı ve stüdyoyu temizledi. Daha sonra YG trainerlarından biri olan Dong Young-bae(bizim Taeyang yahu) ile tanıştı. Altı sene boyunca YG'de çalışan diğer sanatçıların albümlerinde şarkı söyledi ve Young-bae ile birlikte GDYB ismi altında bir çok single yaptı. 

Çıkışını ise 2006'da BigBang grubunun lideri olarak yaptı. Grup çıkış yapmadan önce 6 kisiden oluşacağı söyleniyordu fakat resmi çıkışdan önce bir üyenin ayrılması sebebiyle 5 kişi çıkış yaptılar. İlk albümleri BigBang Vol.1 40.000 kopya satarak başarıya ulaştı. Ayrıca albümde G Dragon'un ilk solo şarkısı This Love(Maroon 5 coverı) yer alıyordu. 2007'de Always mini albümleri çıktığında G Dragon şarkı yazma konusunda kendini daha da geliştirmişti. Always'den sonra Lies şarkısını yazdı ve Lies grubun ilk hit şarkısı oldu. Diğer albümleri Hot Issue ve Stand Up'ın Last Farewell ve Haru Haru şarkıları da diğer hit şarkıları oldu. 


Solo Kariyeri

G Dragon BigBang'den ayrı olarak da bir çok solo yaptı. Taeyang'ın solo çıkışı olan "Only Look At Me" Single'ına yardım ettikten sonra "Only Look At Me Part 2" adı altında aynı şarkıyı kendi de söyledi. Taeyang ve T.O.P ile birlikte şarkıcı Lexy'nin Rush albümündeki Super Fly şarkısını söyledi. 2009'un Mayıs ayında Japon erkek grubu W-inds ile Rain Is Fallin'/Hybrid Dream Single'ının seslendirdi.Taeyang kendi solosunu çıkardıktan sonra G Dragon da solo albüm çıkışını Heartbreaker ile yaptı. Albümde 1TYM'den Teddy, Taeyang, Kush, 2ne1'dan CL ve Dara ile düet yaptı. Albümün Nisan'da çıkması planlanıyordu fakat 20. yaşgünü nedeniyle Ağustos'a ertelendi. Bu albüm için G Dragon saç seklini ve stilini değiştirdi .Albüm 200.000 kopya sattı ve 2009 Mnet Asya Müzik Ödülleri'nde yılın albümü seçildi. İkinci Single'ı Breathe ise Top Twenty listesi gibi bir çok listede diğer şarkılarıyla(The Leaders, A Boy, Hello ve She's Gone) birlikte zirveye oturdu.

Heartbreaker çıktıktan kısa bir süre sonra Sony Muzik, Heartbreaker ve Butterfly şarkılarının sırasıyla Flo Rida'nın Right Round ve Qasis'in She's Electric şarkılarıyla benzer olduğunu iddia etti. Ardından EMI şirketi Right Round ve Heartbreaker arasında bir benzerlik görmediğini açıkladı. 6 Mart 2010'da YG Entertainment Flo Rida'nın temsilcileriyle görüştüğünü ve G Dragon'un canlı albümü olan Shine a Light'da Flo Rida'nin bulunacağını açıkladı. Albümünü destek amacıyla 2009'un aralığında Olimpik Park'ta ilk solo konserini verdi. Konsere de Shine a Light adı verildi. Konserde müstehcenlik olduğu gerekçesiyle konser tepki aldı. Daha sonra Kore Sağlık, Refah ve Aile İşleri Bakanlığı müstehcenlik konusunu araştırmak için hükumetten izin istedi ve savcılığa gitti. 15 Mart 2010'da da konserde müstehcenlik olmadığına karar verildi ve G Dragon suçsuz bulundu.

Kasım 2010'da YG Entertainment, G Dragon ve T.O.P'nin birlikte albüm yapacaklarını duyurdu. Albüm öncesi ikili Yeongdeungpo'daki Times Meydanınında dünya çapında showcase düzenlediler, bu showcase youtubeda canlı yayınlandı. Albümlerini desteklemesi açısından High High, Oh Yeah ve Knock Out Single'larını çıkardılar. High High listelerde birinci olurken Oh Yeah ve Knock Out ikinci ve üçüncü oldu. Albüm noel arifesinde çıktı ve Gaon listesinde birinci oldu. Ön siparişle 200.00 satan albüm, sonra da 130.000 kopya sattı. 

Infinite Challenge Seohae Ahn Highway Song Festival 2011 için Park Myung Soo ile birlikte GG grubunu oluşturdu. 2 Haziran 2011'de 2ne1'dan Park Bom ile birlikte Fired Up(바람났어) şarkısını çıkardılar. Şarkı Kore müzik listelerinin hepsinde "All Kill" yaptı. 2012 Mart ayında G Dragon'un Ağustos yakınlarında bir solo albüm daha çıkaracağı duyuruldu. Biz de merakla bekliyoruz efendim bir kac fotografı çıktı ama daha albüm çıkmadı. Ayrıca bu sene İngiliz şarkıcı Pixie Lott ile GD ve T.O.P single çıkarmışlardı, Pixie Lott ise şimdi Japonca albüm yapacak ve yine GD&TOP ile çalışacak.


İmajı

GD stiliyle tarzıyla gruptaki en ciks adam. Arene Magazin tarafından "2008'in Stil İkonu" ve "En Etkili Adamı" seçildi. Moda ikonu Kang Dong Wan da GD'yi "fashionista" diye adlandırdı. Heartbreaker saç stili ile yılın popisi en yüksek saç stillerinden biri oldu. Ek olarak taktığı üçgen eşarplar kısa sürede gençler arasında moda oldu ve eşarplara "BigBang Scarves" denildi. 

GD bir şarkıcı olarak kendini kontrol etmesi gerektiğini kabul ediyordu ve "Sesimin tonuyla birlikte bir çok şey değişti çünkü ben işimin bilincinin farkındaydım." dedi. 

Ayrıca GD şarkıcıların şirketler tarafından bir ürün olarak görülmesine şiddetle karşıdır.


Marijuana Skandalı

İşte en sıkıntılı konu. GD'nin kan testlerinde ufak bir miktar marijuana bulununca ortalık ayağa kalktı, YG zor durumda kaldı. İşin aslı ise şu: Bir gece önceki Japonya partisinde fanın biri GD'ye sigara vermiş GD de onu kırmamak için kabul etmiş. İçtiğinde bunun normal bir sigara olmadığını anlamış ve atmış. Fakat başına yine de bela açtı bu durum. Neyse ki YG olayı açıkladı ve insanlar sakinleşti böylece GD reklam tekliflerini bile kaybetmeden her şey halloldu.

Yaptıgı müzik türleri: rap, hip hop, elektronik müzik, dans, R&B, akustik...

1 yorum:

  1. hastayım sanaaaaa ya bayılıyom şarkılarına ben izmirden sinem ama senin için koreye bile gelme istegi uyandı içimde yaa

    YanıtlaSil